Jak zadbać o skórzaną torebkę?Skórzana torebka, to dodatek, który powinien znaleźć się w każdej kobiecej garderobie. Skóra naturalna to szlachetny, ponadczasowy i pięknie starzejący się materiał, a torebka z niej zrobiona, doskonale dopasuje się do każdej kreacji, nie tracąc nigdy na swojej atrakcyjności. Aby tak się stało, o torebkę skórzaną warto zadbać i poświęcić chwilę na parę zabiegów pielęgnująco-czyszczących. Jak sprawić, aby Twoja torebka pozostała atrakcyjna i służyła Ci latami?

Czyszczenie torebki skórzanej w 5 prostych krokach.

Krok 1 - Opróżnienie torebki

Wyciągnij wszystkie rzeczy, które uzbierały się w Twojej torebce. Zacznij od tych większych, kończąc na najmniejszych, takich jak paragony, spinki etc. Torebka przez rozpoczęciem czyszczenia powinna być pusta. Szczoteczką postaraj się ściągnąć wszystkie zabrudzenia z zagięć w środku torebki.

Krok 2 - Czyszczenie skórzanej torebki w środku

Jeżeli Twoja torebka w środku ma wewnętrzną warstwę skóry, możesz delikatnie zwilżyć czystą gąbkę, woda z płynem do naczyń i lekko oczyścić środek torebki. Pamiętaj, że skóra nie przepada za wodą, dlatego postaraj się zrobić to bardzo delikatnie. Następnie pozostaw otwartą torebkę do czasu wyschnięcia. Pamiętaj, żeby nie suszyć torebki przy kominku, czy suszarką do włosów - nie jest to zdrowe dla kondycji skóry. Przejdź do kroku 3 dopiero gdy Twoja torebka jest sucha.

Krok 3 - Czyszczenie skórzanej torebki z zewnątrz

Czyszczenie torebki skórzanej, jest niezwykle ważnym etapem. Pamiętaj, że każdą zauważoną plamę należy jak najszybciej wyczyścić. Nie zwlekaj z tym, aby nie ryzykować trwałych uszkodzeń. 
Do czyszczenia torebki ze skóry naturalnej, możesz użyć całej gamy środków dostępnych sprzedaży. Jeżeli szukasz bardziej tradycyjnego sposobu, który jednocześnie jest najbezpieczniejszy, spróbuj nawilżanych chusteczek dla dzieci. Nie zawierają alkoholu, ani innych substancji, które mogą wywołać niepożądane reakcje na Twojej torebce.
Wyczyść delikatnie całą powierzchnię torebki, usuwając lekkie plamy i kurz z torebki, pamiętając żeby nie przemoczyć skóry - nadmiar wilgoci możesz usunąć używając suchej bawełnianej chusteczki.

Krok 4 - Natłuszczenie torebki skórzanej

Po wyczyszczeniu torebki skórzanej z zewnątrz, należy ją natłuścić. Jest to bardzo istotne, ponieważ przesuszona skóra może pękać i tracić kolor. Do natłuszczenia skóry możesz użyć całej palety dostępnych w sprzedaży specyfików przeznaczonych do tego właśnie kroku. Jeżeli zależy Ci na naturalnym rozwiązaniu, polecamy olejek rycynowy. Nałóż go na skórę, używając czystej szmatki, a następnie delikatnie wypoleruj powierzchnię torebki. Dobrym zamiennikiem może okazać się wosk pszczeli, który po nałożeniu i polerowaniu nadaje torebce połysk.

Krok 5 - Impregnacja torebki skórzanej

Impregnowanie torebki skórzanej to niezwykle istotny punkt, który ochroni ją przed wilgocią, zabrudzeniami, czy niską temperaturą. Do impregnacji możesz użyć środków powszechnie dostępnych w internecie czy sklepach z galanterią skórzaną. Jeżeli szukasz naturalnego środka, polecamy preparat z Carnauba (wosk).
Celem impregnacji jest pozostawienie na torebce warstwy ochronnej.

Cały proces 5 kroków dbania o skórzaną torebkę powinien być powtarzany co kwartał. Jest to niezwykle istotne, dla utrzymania kondycji skóry. 
Pamiętaj, że torebka może po jakimś czasie zostawiać plamy na Twoich ubraniach. To wyraźny znak, że czas na jej czyszczenie i impregnację.


Właściwe Przechowywanie.

Istotnym elementem dbania o skórzaną torebkę, jest jej przechowywanie.

1. Przed schowaniem swojej torebki, pamiętaj, żeby ją wyczyścić i nawilżyć - to sprawi, że będzie prezentować się doskonale następnego sezonu.
2. Skóra oddycha, dlatego bardzo źle jej zrobi zamknięcie w foliowym worku. Prawidłową formą przechowywania jest włożenie do worka przepuszczającego powietrze np. Bawełnianego, czy płóciennego.
3. Światło słoneczne oraz sztuczne na dłuższą metę nie jest odpowiednie dla torebki skórzanej, dlatego przechowuj ją w zamkniętym miejscu, na przykład w szafie.
4. Podobnie jak w przypadku skórzanych butów, tak i torebka skórzana przy dłuższym odpoczynku potrafi się odkształcić. Pamiętaj, aby wypełnić ją czymś co zapewni jej kształt w czasie kiedy będzie odpoczywała do następnego sezonu.

Regularna pielęgnacja jest podstawą przy torbie skórzanej. Pamiętaj, że to kilka chwil, poświęcone Twojej torebce, sprawi, że będzie ona w doskonałej kondycji przez długie lata!


Marzy Ci się nowa ręcznie robiona skórzana torebka? Sprawdź kolekcję SempreArte i odkryj gamę wspaniałych produktów dla kobiet w każdym wieku...