Co jest tak niezwykłego w butach ręcznie robionych?

handmade rękodzieło unikatowe z Meksyku vintage klasyczny skóra naturalna podróż Etsy Gwatemala

Wszysto, co jest ręcznie robione jest unikatowe. Z doświadczenia w projektowaniu i nadzorowaniu produkcji wiemy, że nie da się stworzyć ręcznie dwóch takich samych produktów. Każdy kawałek naturalnej, nieprzetworzonej skóry jest inny, nie da się zrobić dwóch tych samych dziurek w bucie, nie da się zrobić dwóch ideantycznych tłoczeń. I to jest tylko jedna z zalet kupowania produktów ręcznie robionych. Mamy pewność, że jesteśmy właścicielami czegoś unikatowego i nie znajdziemy drugiej tej samej torebki, czy takich samych butów.

handmade rękodzieło unikatowe z Meksyku vintage klasyczny skóra naturalna podróż Etsy Gwatemala

Ręcznie robione buty to także, pewność jakości. W przypadku butów dla SempreArte, wykonywane są one przez ludzi, którzy urodzili się i mieszkaja w wiosce, która zajmuje się tylko i wyłącznie robieniem butów. W Gwatemali jest tak jak kiedyś w Polsce, każda wioska z czegoś słynie. Jest tu miejsce słynące z produkcji mebli, uprawy kawy i kakao, a także miasto, w którym większość mieszkańców jest kelnerami. Wyobraźcie sobie wioskę, gdzie na każdym rogu jest zakład szewski, głównym tematem rozmów są buty, a w każdy Gwatemalczyk jedzie tam kilka razy w życiu, żeby kupić buty, które będą służyć mu przez wiele lat. Tu nie ma miejsca na paragony, zwroty czy reklamacje. Buty muszą być solidne. Od tego zależy reputacja rodziny i popularność sklepu gdzie często pracują w jednym czasie trzy pokolenia. Te dwa czynniki sprawiają, że nie potrzeba tu systemu kontroli jakości za wiele milionów dolarów. Jakość i wygoda buta są zawsze na pierwszym miejscu. 

handmade rękodzieło unikatowe z Meksyku vintage klasyczny skóra naturalna podróż Etsy Gwatemala

Kiedy w rzemieślniku budzi się duch artysty, zaczyna on eksperymentować z materiałami i wzorami. Śledzi trendy i łączy je z ponadczasowym designem. Tą drogą poszło kilka niepokornych dusz z miasta butów. Jedną z nich jest nasz przyjaciel Jose, którego buty możecie znaleźć w naszej ofercie. Jego sklep podbił serca turystów z całego świata, ale co najważniejsze, sprawił, że młodzi mieszkańcy Gwatemala City zaczęli przekładać wyroby rodzimych rzemieślników nad produkty znanych marek obuwniczych. 

handmade rękodzieło unikatowe z Meksyku vintage klasyczny skóra naturalna podróż Etsy Gwatemala

Czym różni się para ręcznie robionych butów od tych, które proponują znane marki obuwnicze? Przede wszystkim sercem i pracą włożoną w produkcję. 
Gdzieś w dalekiej Azji i Indiach są ogromne fabryki, w których robi się tysiące butów dziennie i wybiórczo sprawdza ich jakość. To zaprzeczenie zjawiska "Slow Fashion", które skradło nam serce po pierwszej wizycie w warsztacie Jose. To miejsce gdzie nad każdą parą pracuje cała rodzina, zwykle przez 4 dni. But jest kontrolowany i dopieszczany na każdym etapie, żeby finalnie trafić na prawdopodobnie najdoskonalszy system kontroli jakości - mamę Jose, która surowym wzrokiem sprawdza każdy detal.

 

Kiedy następnym razem staniesz przed wyborem miejsca do kupienia butów, pamiętaj nie warto kupować butów, które musisz wymienić po kilku miesiącach. Pomyśl także o środowisku. Nie masz pewności gdzie trafia Twój zużyty but. Być może zostanie przetworzony, ale bardziej prawdopodobne jest to, że wylądują w morzu śmieci. Slow fashion to nasze kolejne przesłanie. Pragniemy dostarczać rzeczy, które będą służyć Ci jak najdłużej i jak najmniej oddziaływać na środowisko.

A na koniec najważniejszy powód, dla którego warto zainwestować w buty ręcznie robione. Zastanów się ile zarabia pracownik fabryki w Chinach czy Indiach. Niewiele. Często jest to miesięcznie mniej niż równowartość buta, który zostanie sprzedany na światowych rynkach. Zupełnie inaczej wygląda to przy ręcznej produkcji w Gwatemali. Do artysty trafia dokładnie tyle ile but jest wart. Kupując produkt wykonany ręcznie wspierasz działalność lokalną, wspierasz ludzi z pasją, ludzi, którzy od lat tworzą coś z miłości.