Huipiles

Wszystko co powinieneś wiedzieć o huipil...

Przeglądając naszą stronę pewnie nie raz widzicie słowo “ huipiles”  i zastanwiacie się co to jest. Śpieszę z wyjaśnieniem…
Huipil to nic innego jak tradycyjna, ręcznie wyszywana bluzka, noszona przez kobiety z plemienia Majów w Meksyku I Gwatemali. 
Samo słowo “ huipil” pochodzi z języka Nauthual ( jeden z języków Majów) i dosłownie znaczy “moje ubranie”.
Tkanie jednej bluzki zajmuje nawet miesiąc i niekiedy nad jedną pracuje matka i córka. Dlatego też, często huipil to najdroższa rzecz jaką posiada rodzina. Koszt jednej bluzki to około kilka tysięcy quetzali (kilkaset dollarów). Na stworzenie jednej huipile wykorzystwana jest ogromna ilość włókna, co powoduje, że są one bardzo sztywne i ciężkie, tym samym służą przez lata. Nie sposób ich rozerwać. Do produkcji naszych butów czy torebek używamy huipili z odzysku,  sprzedając nam stare bluzki, kobiety mogą sobie pozwolić na nowe :) Huipile robione są za pomocą specjanego krosna, które według  Majów może być używane tylko i wyłącznie przez kobiety, a to dlatego, że praca krosna opiera się na specjanym ruchu bioder, kołysaniu, które ponoć związane jest z porodem.  Dlatego nigdy nie zobaczycie mężczyzny przy tym krośnie. Podróżując po Gwatemali,  łatwo zauważyć, że w różnych częściach Gwatemali dominują inne wzory.  Wiąże się to z faktem, że podczas inwazji hiszpańskiej, konkwistadorzy chcieli odróżnić poszczególne grupy etniczne od siebie, dlatego też zmusili ich do tworzenia innych wzorów ubioru w każdym plemieniu. Wzory związane są z techniką ich tkania oraz motywem dominującym. Nieograniczona jest jednak ilość huipili jednego wzoru. Oprócz tego, że huipil symbolizuje to skąd jest każda kobieta, jest także odzwierciedleniem status społecznego, religii jaką wyznaje, stanu cywilnego oraz zainteresowań.  Tradycja huipili przekazywana jest z pokolenia na pokolenie, każda mała dziewczynka od małego uczy się tkać. I przyznaję, że nie sposób się nie zakochać w tym pieknych kolorowiastych wzorach. To po części też  nas inspiruje i motywuje do działania, to  bogactwo kolorów, wzorów, kontynuacja tradycji.