Moda, która podtrzymuje tradycję

W Meksyku nie ma stanu, w którym nie uprawiałoby się agawy. Można by powiedzieć, że agawa to tradycyjna roślina Meksyku. Przejeżdżając przez Meksyk od południa na północ, drogi niekiedy prowadzą przed ogromne, kilkunastohektarowe pola agawy. Wyglądają jak wielkie pustynie, na których mogą rosnąc tylko rośliny, które nie potrzebują wody. W Europie agawa może kojarzyć się przede wszystkim z tequilą, jest to główny produkt eksportowy z agawy. Chociaż wbrew pozorom nie jest to najbardziej popularny trunek z agawy w Meksyku - więcej spożywa się tutaj mezcala, który jest swego rodzaju bimbrem z agawy. Jednak w Meksyku wykorzystanie agawy jest niezliczone. Ze względu na ładny kształt liści służą także jako rośliny ozdobne, albo ogrodzenia. Wśród produktów najpopularniejsze to wspomniane już trunki alkoholowe, cukier oraz syrop z agawy, który stał się ostatnio bardzo popularny również w Europie. Kolejne to wykorzystywane przy produkcjach maszyn, smary. Ostatnio przeprowadzane badania pozwalają również na wykorzystywanie jej w medycynie, w postaci syropów.
Na naszej stronie znajdziecie torby z włókna agawy. Są one ręcznie plecione w Meksyku. Jest to swego rodzaju unikatowy produkt. Zanim jeszcze pojawiły się torby z plastiku w Meksyku, torby z agawy były jedynymi. One służyły do noszenia zakupów, do transportu przedmiotów na targ. Mężczyźni, którzy pracowali na polu, w torbach z agawy nosili swój obiad oraz przedmioty niezbędne w pracy. Każdy mężczyzna posiadał jedną torbę, która służyła mu przez całe życie. Kiedy pojawił się plastik, zaprzestano plecenia toreb z włókna agawy, bo wymagało to zbyt wiele czasu i pracy. Stworzenie jednej torby to bardzo czasochłonny proces. Ścinanie agawy, suszenie jej, następnie przygotowanie liści i wytworzenie z nich włókien było już zbyt bardzo pracochłonne. Kupienie plastikowej torby wydawało się łatwiejsze. Tradycja tworzenia toreb z włókna agawy powoli zaczęła zanikać. Młodsi mężczyźni nie chcieli się uczyć, jak je tworzyć.
Wydawać by się mogło, że jest to zwykłe plecenie, jednak w tych torbach jest coś niezwykłego. Wyobraźcie sobie, ze cała torba to tylko i wyłącznie plecenie, nie znajdziecie w nich szyć. Swój kształt i elastyczność zawdzięcza tylko i wyłącznie odpowiednim ułożeniom włókien, co tak naprawdę jest tajemnicą. Obecnie w Meksyku jest niewielu ludzi, którzy wiedzą jak taką torbę zrobić. W niektórych stanach Meksyku bardzo ciężko je znaleźć. Ludzie, którzy wiedzą jak je wytworzyć, nie chcą dzielić się tą tajemnicą z obcymi, dlatego zawsze sposób jej przygotowania zostawał wśród rodzin.
Co powoduje, że w dalszym ciągu mimo zanikającej tradycji, możemy znaleźć je na targach? Moda. Torby z agawy są w 100 % ekologiczne, do ich tworzenia używa się tylko skóry naturalnej oraz włókien agawy, niektóre są barwione, ale używane barwniki są również naturalne. Kanadyjczycy i Amerykanie przyjeżdżający na wakacje do Meksyku, zakochali się w tych torbach, podążając za potrzebą coraz bardziej ekologicznych produktów, wypromowali również torby z agawy w swoich krajach. Spotkany na targu w Oaxaca Pan Abraham, otwarcie przyznaje, że, gdyby nie to, umiejętność wykonywania tak unikatowego produktu, zostałaby zapomniana. To moda w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, spowodowała, że możemy ciągle znaleźć te torby, że nawet tutejsi ludzie, chcą je dalej kupować i nosić, mimo tego, że teraz nie jest to produkt tani. A na pewno nie tak tani, jak plastikowa torba.